Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

Recommended Posts

Yhdistetty klo 9:45

Saksa - Itävalta

Pelivalinta: Itävalta

Kerroin: 2,95 Coolbet

Yhdistetyn joukkuekisa kilpaillaan tänään ja Saksa lähtee kisaan ennakkosuosikkina. Saksalaisilla oli eilen huono päivä heikon mäkiosuuden vuoksi, mutta joukkuekisaan saksalaiset varmasti nostavat tasoaan. Itävalta oli erinomaisessa vireessä eilen, sillä 4 parasta itävaltalaista sijoittui 11 parhaan joukkoon. 

Itävallan joukkue: Seidl, Denifl, Greiderer, Fritz

Saksan joukkue: Rydzek, Riessle, Frenzel, Geiger

Itävallan joukkue ennakkoon selvästi parempi mäkiosuudella ja hiihdossa saksalaiset ovat vahvempia. Itävallan joukkueesta Greiderer, Fritz ovat myös hyviä hiihtäjiä, joten eron ei pitäisi ladullakaan olla kovin suuri. 

Itävallalle tarjolla todella hyvää kerrointa, sillä Rukan hankalat tuuliolosuhteet vaikuttavat usein enemmän heikompien mäkimiesten suorituksiin. 

Link to post
Share on other sites

Koripallo Australia NBL klo 08:20

Perth Wildcats - New Zealand Breakers

Pelivalinta: Perth Wildcats -5,5

Kerroin: 1,93 Marathonbet

Joukkueet kohtasivat pari päivää sitten Uudessa-Seelannissa, josta Wildcats haki jatkoaikavoiton. Breakers pelannut usein kotiotteluissa selkeästi paremmin, mitä vieraskentällä, joten tänään Breakersin parannettava otteita mikäli ottelun meinaavat voittaa. Breakers on materiaaliltaan keskikastin joukkue ja Wildcats on materiaaliltaan sarjan parhaita joukkueita. 

Wildcatsin otteet olleet erinomaisia alkukaudella. Wildcatsin alkukauden saldo on 9-1. Wildcats voittanut kaikki 5 kotiotteluaan ja todennäköisesti tänään nähdään 6 voitto. 

Joukkueet kohtasivat toisensa marraskuun alussa Perthissä, jolloin Wildcats otti selvän voiton 14p erolla. 

  • Tykkäys 1
Link to post
Share on other sites

Hiihto ,  10 km perinteinen 

Naiset

klo 11,45

 

Therese Johaug  EI Voita

Kerroin : 4,00 ( PAF ) 

 

Pakko ottaa, sillä naisten hiihto on aina tasainen kilpailu,  jossa on monta voittaja kandidaattia.   Varsinkin tänään, kun kilpaillaan Rukan maisemissa tämä kilpailu,  niin nostaisin esiin Kalla on aina kova.   Pärmäköski haluaa varmasti näyttää,  sillä nuo haukkumiset ja erimielisyydet siitä,  kun luovutti sen Suomen Cup kisan, niin varmasti on syytä olla tänään iskussa taikka oikeesti tää muija pitäisi laittaa kilpailukieltoon,  kun vie vedonlyöjien rahat.    Itse kohteeseen, niin Johaug palaa siis kilpailukiellosta ja ollut vain norjassa hiihtänyt, niin en voi olla varma, että on ihan niin kovassa iskussa nyt, kuin pari vuotta sitten,  että kerroin on mielestäni liikaa, sillä yhtä hyvin voisi Kalla,  Pärmäköski myös voittaa. 

 

Kunhan Therese Johaug EI Voita,  niin tämä kohde menee oikein.

  • Tykkäys 1
Link to post
Share on other sites

Jääkiekko 

KHL 

KLO 16.00

 

Lokomotiv Yaroslavl  -  Barys Astana 

 

Valinta : (3-suuntainen tasoitus ) 0-2  Merkki : 

Kerroin : 5,80 ( PAF ) 

 

Lokomotiv on astetta kovempi joukkue ja uskon heidän voittoonsa,  mutta haetaan kerrointa, niin pistetään tasan kahden maalin voittoa kehiin, koska Barys Astana on hyvä vieraissa, mutta ei hyökkäyksissä ole niin kova,  että pystyisi voittaa.  Jokerit oli vain sen verran lepsu,  että aika helposti sai Barys pisteet,  vaikka pelillisesti Barys oli ihan paska Jaffalassa.   Uskon, että Lokomotiv haluu voittaa ja se näkyy taululla parin maalin erolla.

 

Kunhan Lokomotiv voittaa Tasan kahdella maalilla,  niin tämä kohde menee oikein.  

Link to post
Share on other sites

Norja:Division 1 jääkiekko klo.15:00

Narvik  Narvik - Gjovik  Gjovik

Narvik AH -1.5 @1.94 Marathonbet

Norjan divarikiekosta kotijoukkuetta tasoituksella.

Norjan divarilätkä on kaksijakoista,kun on hyviä ja sitten niitä huonoja joukkueita.Sarjan parhailla on selvä materiaalietu sarjan huonoimpiin ja taulukko yleensä jakautuu kahti vuodestatoiseen.Narvik on yksi sarjan parhaita porukoita,ellei jopa parhain.Narvik on taulukossa toisena pisteen perässä Gruneria.2 parasta nousee ja uskoisin,että nousijat löytyy kolmikosta Gruner,Narvik ja Comet.Gjovik tulee heti tämän kolmikon takana ja ei taida Gjovikin rahkeet riittää nousuun.Joukkueet kohtasivat eilen ja Narvik vei 5-2 numeroin.Koti/materiaalietu nähtiin jo eilen Narvikin eduksi ja sitä se taitaa olla myös tänään.Olisin ottanu jopa isompaa tasoitusta,mutta ei ole vetomuotona niin tyydytään sitten siihen kahdenmaalinerolla kotivoitto.

 

Link to post
Share on other sites

Formula 1 | Abu Dhabin GP

15.10

39451877898cfe63142dd02efd39a9fe.png Ricciardo - Verstappen b36281872dc39f23b4fc49f9c5d80418.png

Ricciardo | 2,10 | Coolbet

 

  • F1-kausi 2018 on melkein paketissa, mutta viimeisessä osakilpailussa Abu Dhabissa moottorit käynnistetään vielä kertaalleen. Viimeiseksi kisavetokohteeksi otetaan Red Bull -kuskien välinen välienselvittely, jossa sekä Daniel Ricciardo että Max Verstappen hamuavat mahdollisimman hyvää sijoitusta.

 

Miksi Ricciardo päihittää Verstappenin?

 

  • Ricciardo lähtee kilpailuun 5. lähtöruudusta, Verstappen 6. lähtöruudusta. Ricciardo siis kukisti tallikaverinsa aika-ajossa, joka on tällä kaudella harvinaista herkkua Ricciardolle. Abu Dhabin rata tuntuisi sopivan Ricciardolle erittäin hyvin, sillä hän ei ole koskaan hävinnyt tallikaverilleen aika-ajoissa Abu Dhabissa. Verstappen puolestaan oli pienissä vaikeuksissa läpi aika-ajon ja joutui lopulta toisessa aika-ajo-osiossa ottamaan varman päälle (tästä lisää seuraavassa pointissa). Verstappen on ollut tällä kaudella lähes poikkeuksetta Ricciardoa potentiaalisesti nopeampi kaveri, mutta nyt vauhti näyttäisi olevan todella tasaista.
  • Verstappen tosiaan joutuu lähtemään kilpailuun pehmeimmillä hypersoft-renkaalla, kun taas Ricciardo pääsee lähtemään kilpailuun muiden kärkikuskien tapaan keskikovalla ultrasoft-renkaalla. Tämä tarkoittaa sitä, että Ricciardolla on kisastrategian suhteen lievä etu ja pystyy viemään ensimmäisen stinttinsä halutessaan pidemmälle kuin Verstappen. Toki Verstappenilla on pieni etu kilpailun lähdössä paremman pidon myötä, mutta Mercedes- ja Ferrari-kuskien ohittaminen voi osoittautua hankalaksi, jolloin Verstappenin taktiikka mahdollisesti murenee käsiin.
  • Ricciardolle kyseessä on viimeinen osakilpailu Red Bullin väreissä ja hänellä on valtava halu saavuttaa vielä kerran palkintopallisija siinä tallissa, johon hän astui vuonna 2014. Ricciardo on ollut tällä kaudella kenties kaikista epäonnisin kuljettaja ja suurin osa hänen kahdeksasta keskeytyksestä on johtunut Red Bull -auton tekniikan pettämisestä. Ricciardon viimeisen palkintopallisijoitus on peräti puolen vuoden takaa Monacon osakilpailusta, joten tänään on varmasti vaikea löytää motivoituneempaa ja nälkäisempää kuljettajaa radalla kuin Ricciardo.

 

Red Bull -kaksikko Ricciardo ja Verstappen ajavat tänään viimeisen osakilpailunsa tallikavereina. Verstappen on tietenkin kasvanut tällä kaudella ykköskuskin rooliin mahtavien suoritustensa ja Ricciardon epäonnen myötä, mutta Ricciardo on ollut tänä viikonloppuna iskussa ja hänellä on kilpailussa ässinä hihassa paremman lähtöruudun lisäksi parempi rengastaktiikka. Itse arvioisin tämän kohteen tasabookkina kalustojen kestäessä, joten Ricciardolle saatava kerroin on ihan maistuva näin viimeiseen kisavetokohteeseen. Kohde menee oikein, kun Ricciardo sijoittuu kilpailussa paremmin kuin Verstappen. 

  • Tykkäys 2
Link to post
Share on other sites

KHL

Slovan Bratislava - Avangard Omsk

Avangard Omsk -1.5/ 1.94 CoolBet

Klo 18:30

 

Läntisen konferenssin kymppi Slovan saa vieraita itäisen konferenssin kakkos sijalta kun Omsk luistelee jäälle. 

Slovanin pelit viime kierroksilla ei ole putkeen mennyt sillä joukkue on onnistunut voittamaan ainoastaan 2/10 edellisestä pelistään kuk taas vierailijat ovat voittaneet 6/10 edellisestään, mutta vai 2/5 edellisestä.

Omsk on myös ollut viime kierroksilla myös haavoittuvainen kun Jokerit voitti heidät ensin Hartwallilla 7-4 ja tuon jälkeen joukkue sai vielä köniinsä Latviassa kun Riika voitti sen puhtaasti 3-0.

Omsk haluaa varmasti palata voittojen tielle jo ja mikäs sen parrmpi vastus tähän väliin olisi kuin sarjan yksi heikoimmista eli Slovan. Tasoero on vierailijoiden puolella ja uskon heidän käyttävän tämän nyt hyväkseen ja pistävät kunnon ruletin pyörimään ja valotaululla nähdään tänään hieman suuremmat voitto numerot

  • Kiitos 1
Link to post
Share on other sites

NHL

Arizona - Calgary

Calgary/ 2.46 CoolBet

Klo 22:00

 

Arizonan viides kotipeli putkeen. Saldo tähän mennessä on yksi voitto ja kolme tappiota ja ne kolme tappiota on tullut viimeisimpänä eli kolmen ottelun tappioputkessa kotijoukkue yänään jäälle luistelee. Calgaryn voittoputki katkesi viime pelissä ekassa vierasmatsissa tällä kiertueella kun Vegas voitti sen 2-0, Calgary oli pelissä mukana, mutta ratkaisu nähtiin kolmannen erän alussa kun Vegas iski yv llä 2-0 maalin ja lopussa Calgary jäähyili niin ei kunnon loppukiriä joukkueelta edes nähty. 

Joukkueiden keskinäisistä sen verran että Arizonassa pelatuista otteluista Calgary on 4/5 onnistunut ryöstämään pisteet. Varmasti tasainen ottelu luvassa, mutta uskon vierailijoiden tähtipelaajien ratkaisevan ottelun viimeistään ylivoimalla vieraille.

 

  • Tykkäys 3
Link to post
Share on other sites

Bundesliga / Saksa

Mönchengladbach - Hannover

Valinta / Mönchengladbach -1.5 / @2.08 ComeOn

Klo / 19.00

Eilen Schalke tasoituksella osui ja tänään jatketaam samalla linjalla Bundesligassa.

Mönchengladbach on tällä hetkellä sarjataulukossa kolmantena ja pelannut erittäin hyvin alkukaudesta. Tällä kaudella joukkue ei pelaa Champions Leagueta tai edes Eurooppa Liigaa, joten keskittyminen on 100% Bundesligassa. 11 pelistään joukkue on voitanut 7 ja mm. Bayern Munchen kaatui 3-0 vieraissa. Kotona joukkue on voittanut 5/5 pelistään ja maaliero on 14-2. Viiimekotiottelussa vihjasin myös Mönchengladbach -1.5 lähes samalla kertoimella. En näe mitään syytä miksei joukkue tänään Hannoveria voittaisi vähintään kahdella.

Hannover on sarjataulukossa kolmantena viimeisempänä ja 11 sarjapelistään joukkue on voittanutvain 2. 6 vieraspelistään joukkue ei ole voittanut yhtään ja maaliero on karu 7-15. Kotijoukkueella ei tänään ole isoja poissaoloja, kun taas Hannoverin poissaololista näyttää pitkältä.

  • Tykkäys 1
  • Kiitos 2
Link to post
Share on other sites

NHL

Los Angeles Kings - Edmonton Oilers

Leon Draisaitl laukaukset maalia kohti yli 2.5 (mukaan lukien lisäaika)  @ 1.85 Unibet

Alkaa 05:30

Draisaitlin laukaukset viidessä viimeisessä ottelussa 3-2-3-4-4. Koko kauden aikana pelaamassaan 22 ottelussa laukauksia on kertynyt ottelua kohden 2.73. Saksalaiskiekkoilija pelaa joukkueen ykköskentän oikeassa laidassa vierellään Connor McDavid ja Ryan Spooner. Ylivoimavastuuta Draisaitlille lankeaa YV1:n sentterinä. Peliminuutteja on kertynyt tällä kaudella ottelua kohden keskiarvolla 20:24. Ottelussa tullaan näkemään runsaasti maaleja Edmonton ollessa hitusen verran niskan päällä. Draisaitlin normaali iltapuhde tuottaa vähintään tarvittavat kolme laukausta.

Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • Jääkiekko:SM Liiga klo.18:30 TPS - Jukurit Tekee vähintään 2.pst Lukas Wernblom @3.50 Unibet TPS puolelta pistepörssiä johtavan Wernblomin parit pojot kokeiluun. TPS ottanut 2 voittoa ja yhden hävinnyt.Sillä on 1 ottelu vähemmän pelattuna,mitä Jukureilla.Jukureilla 4:stä pelistä tappioita ja voittoja 2.Jukurit on 2 edellistään pelannut kotonaan ja pelasikin ne hyvin.Vieraissa sitten Jukureilla onkin vaikeampaa ja tänään TPS kotonaa tulee olemaan hankala Jukureille. Turkulaisia kismittää niukka 2-1 häviö Sportille ja paluu voittojen tielle on tässä lähellä.TPS 1.kenttähän on sitä tahtipuikkoa heilutellut,kun pistepörssiä vilkuillaan. Takuulla hyökkäyskolmikolle Wernblomille,Haudumille sekä Bryggmanille tulee niitä huonoja/pisteettömiä pelejäkin kaudenedetessä.Tässä kohtaamisessa kuitenkin 1.kentällä on saumoja tehä niitä pisteitä useampikin ennakkoon sarjanheikoimpiin kuuluvaa Jukureita vastaan. Lottoohan tää Suamikiakko on,mutta jos TPS hyökkäyskolmikolta Wernblom,Haudum,Bryggman nähdään nopea maali,jossa Wernblom on osallisena jollain tavalla niin silloin ollaan jo lähellä ja otetaan kokeiluun,kun sitä on tarjolla.
    • MLB klo 2:45 St.Louis Cardinals - San Fransisco Giants Pelivalinta: St.Louis Cardinals ML Kerroin: 1,71 Pinnacle San Fransisco lähtee tähän vierasmatsiin melko heikolla lyöntiosastolla. Muutamia hyviä lyöjiä sivussa ja kokoonpanossa muutamia kokemattomia lyöjiä. St.Louisin rosteri sen sijaan lähempänä normaalia ja odotankin kotijoukkueelta vahvaa suorittamista tässä matsissa. Syöttäjissäkään ei suurta eroa, ehkä Giantsin Roupp on ennakkoon hieman vahvempi, mutta tuskin merkittävää eroa tulee syöttäjien osalta. St.Louis lähtee matsiin mielestäni selvähkönä suosikkina. OIKEIN
    • 19:30 Como - Parma Comojärven hulppeissa maisemissa viimekauden yllättäjä, ja neljänneksi sijoittunut Como haastaa viime kaudella keskikastissa viihtyneen Parman. Como pelasi viime viikolla chämppäriä, kun taas Parma on saanut huilata yli viikon ja valmistautua tähän matsiin. Como on luonut maaliodottomaa noin 1,83 per matsi mutta tehnyt 2,33 maalia. Parma taas on ollut hyökkäyspäässä koko sarjan surkein toistaiseksi ja maaliodottomaa on kertynyt noin 0,61 per matsi. Parman hyökkäysodotus tässäkin pelissä jää alle 0,6 ja Comolta odotan noin 2,25. Como on big chances listalla sijalla 14/20 ja Parma pitää peräpaikkaa tällä listalla.    alle 3 maalia @1,92 @coolbet  
    • Lentopallo, EM-Kisat Viro - Belgia Belgia -2.5 Erää Vedonlyöntitoimisto: Unibet Kerroin: 2.04 Alkamisaika: 20:00 - Viro sekä Belgia kohtaavat EM-Kisoissa. Belgia selvästi parempi jokaisella osa-alueella ja maailman yksi parhaimmista ellei paras hakkuri Reggers tulee tässä pelissä tekemään valtavasti tuhojaan. jopa pientä ylikerrointa tarjolla sillä itse näen tämän siellä 1.7~ paikkeilla.
    • Käsipallo, Superliga Stal Mielec - Wybrzeze Gdansk Yli 60.5 Maalia Vedonlyöntitoimisto: Bet365 Kerroin: 1.85 Alkamisaika: 18:00 - Käsipallon Superligan puolella kohtaavat Stal Mielec sekä Wybrzeze Gdansk. Paljon maaleja lähdetään otteluun hakemaan näiden kahden joukkueen välillä, viime kauden kahdessa kohtaamisissa nähtiin 64 sekä 67 maalia, Gdanskin tämän kauden avauksessa maaleja tuli myöskin 67. Gdansk viime kauden 3. sijan nappasi itselleen ja on tunnettu nimenomaan kovasta hyökkäyksestään sekä kovalla temmolla pelaamisesta mutta omiin tulee yksinkertaisesti liikaa maaleja joka kostaantui isosti joukkueelle viime kaudellakin. Gdanskia on lupa odottaa tälläkin kaudella sarjan kärkipäähän siinä missä Stal Mielec keskikastin porukoita. Uskon vahvasti vauhtia ja maaleja tässä ottelussa nähtävän sillä puolustus ei kummankaan joukkueen vahvuuksiin kuulu ja edelliskauden kaksi keskinäistä kohtaamista siitä myös todisteena.
×
×
  • Create New...