Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

21.11.keskiviikko


Recommended Posts

No menneitä ei ole tapana jäädä murehtimaan. Tänään kaksi ottelua SM-Liigaa:

Blues - Ilves 2 4,50 nordicbet

No niin, näin se vain on, että minä vihjaan tämän pelin voittajaksi liiga-jumboa, seuraavin perustein:

1. Riittävä kerroin

2. Bluesin viime aikaiset heikot esitykset

3. Joukkueet peräkkäisillä sijoilla kuntopuntarissa 11. Blues ja 12. Ilves

4. Joukkueiden välinen edellinen kohtaaminen ennen maaottelutaukoa: La 03.11. 17:00 Ilves - Blues 4-3

5. Ilves tarvitsee 3 pisteen voittoja pysyäkseen mukana SM-Liigassa.

Lukko - SaiPa 2 3,35 veikkaus

Käsi pystyyn jos joku on vakuuttunut Rauman Lukon tämän kauden peliesityksistä? Eipä näy käsiä nousevan, joten...perustellaan miksi SaiPa voittaa:

1. Lukon kotiotteluista 36,36% on päättynyt vierasvoittoon.

2. SaiPa on voittanut 45,83% pelaamistaan otteluista tällä kaudella.

3. SaiPa kuntopuntarissa sijalla 4. Lukko sijalla 9.

4. Pelimerkin 2 kerroin.

Link to post
Share on other sites

Yllättävää, että eilen jopa sm-liiga osui :D

SM-liiga

Blues - Ilves x/5.00 Ladbrokes

Double Total : Draw and game total over 5,5 goals 9.00/ NordicBet

Tänään pelataan kotoisessa sarjassa ainoastaan kaksi ottelua ja toisessa, eli kyseisessä ottelussa kohtaavat heikosti esiintyneet Blues ja Ilves.

Parantaako kumpikaan otettaan?

Joukkueiden sarjasijoituksetkin jo kertovat omaa kieltään, sillä Blues 8. ja Ilves 14. eli jumbo.

Molempien joukkueiden viimeiset 8 peliä on ainakin mennyt umpisurkeasti, sillä joukkueet ovat keränneet noissa peleissään ainoastaan 7 pistettä molemmat ja noihin kuuluu myös joukkueiden keskinäinen kohtaaminen jonka Ilves vei kotonaan 4-3.

Molemmilla joukkueilla on tosiaan toivomisen varaa omassa pelissään, kummaltakaan puolelta ei oikeastaan löydy ketään oikein kunnon ratkaisijaa, joka kääntäisi pelit omalle joukkueelleen.

Ilveksen NHL hankinta Maxim Talbot on nyt jotain hyvää tuonut Ilveksen hyökkäyspeliin, mutta ei mitään sen ihmeellisempää, sillä eihän nyt kukaan yksinään pysty joukkuetta nostamaan ylös, mutta maalivahtipeliä on kuitenkin kehuttava sillä Anders Lindbäck on pitänyt hyvin joukkuettaan mukana peleissä.

Ilves kaipaa tosiaan pisteitä, sillä ero on jo nyt 13. olevaan Pelicanssiin 6 pistettä.

Bluesin peli on sitä peruspelaamista, maalille ajetaan loppuun asti siinä toivossa, että jostain pomppii :) Bluesin teho Teemut ovat olleet täysin kadoksissa viime kierrokset. Muutenkin peli on ollut aikalailla hakemista. Myös viime lauantaina Kalpa otti helpon puhtaan voiton Bluesista 4-0.

Joukkueiden 3/4 viime Espoon kohtaamisesta on päättynyt tasan ja en näe mitään ihmeellistä jos tänäänkin mennään ylitöiden puolelle

Ottelun varmasti tulee ratkaisemaan jos jompikumpi joukkueista on selvästi parantanut peliään viime viikon otteistaan, mutta sellaista tuskin tulee tapahtumaan ja ottelu on tasainen niinkuin viimeksikin.

Link to post
Share on other sites

Lukko-Saipa 2 3,35

Tästä ei kohde/kerroin paremmaksi mene saipa on mahtava vierasJOUKKUE 6 voittoa 3 tasan 2 häviötä. Voitolla saipa nousisi sarjakärkeen!

Lukko puolestaan ei ole kovin vakuuttava edes kotonaan 5 voittoa 2 tasapeliä 4 häviötä. Lukko on vasta sarjassa yhdentenätoista! Toki lukolla on tanskalaisvahvistukset, mutta uskon saipan ottavan täydet kolmepistettä! lopputulos: 2-4

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Kiekkoa:

Kookoo- Jokipojat

x2 1.96 NordicBet

over 5.5 1.90 Unibet

Kouvalassa iskevät yhteen vanhat kilpakumppanit. Unibet antaa VIELÄ kelpo kerrointa overille, muut toimistot ovat vetäneet jo kertoimet alas. Kookoon peleissä on viimeaikoina vietetty maalijuhlia, joukkue on päästänyt neljässä edellisessä ottelussaan 17 maalia ja voittanut niistä kolme! Jokipojatkin sai hanat auki viime ottelussaan HCK:ta vastaan. Asetelma Kookoo- Jokipojat on aina mielenkiintoinen pari, Jokipojat on pelannut iätajat hyvin Kouvolassa. Liekkö syynä iso kaukalo, jollainen löytyy myös Joensuusta. Monesti Jokipojat on päässyt kotimatkalle voittajana. Rosteri on Esa Lehikoista vaille kuosissa, Rajalakin on päässyt takaisin kehiin ja väläytteli keskenkuntoisuudestaan huolimatta pelimiehen otteitaan HCK pelissä. Tupla x2 antaa makoisan kertoimen Jokipojille ja nään x/2 tulokset todennäköisempänä kuin 1 joten melkein kahden kertoimella tuplamerkkiin on tartuttava.

Link to post
Share on other sites

Lukko - Saipa Yli 5,5 maalia 2.15 Veikkaus

Saipa on sarjataulukossa neljäntenä ja Lukko on yhdestoista. Saipa ja Lukko on molemmat pelannnut suht hyvin ja myös maaleja on tehty paljon. Saipan viime 5 pelistä neljässä on tullut yli 5,5 maalia(Saipa-Jokerit 4-3, Saipa-HPK 3-5, Blues-Saipa 3-3, Saipa-Ilves 7-2), Lukolla taas viime 5 pelistä kahdessa on tullut yli 5,5 maalia (Lukko-Pelicans 6-2, Ässät-Lukko 3-4). Saipan ja Lukon kohtaamisista 4/5 on tullut yli 5,5 maalia.

Jos rohkeutta on niin voi myös kokeilla Lukko+1 - Saipa X 8.30 Veikkaus. Uskon että pelistä tulee tasainen ja päättyy yhden maalin erolla koska tänä kautena ei ole hirveästi maaleja tehty edes tyhjiin.

Link to post
Share on other sites

Global Kid - Mr Exquisite 1 1.45 Unibet

Bret Boko - Global Kid 2 2.00 Nordicbet

-Global Kid huippuiskussa ja 3100m sopii hyvin. Oma suosikkini lähtöön.

Cankus Que - Tatzy Savage 2,50 Unibet

-Tosi mukava kerroin! TS pitkästä aikaa hyvällä paikalla. Voi venyä 3-4.

-CQ takaa ei välttämättä kärkeen. Sijoille 3->

Link to post
Share on other sites

Ajax - Borussia Dortmund -- Kulmapotkuja 2. jaksolla yli 4.5 -- 1.75 - Nordibet

Ajax - Borussia Dortmund -- Maalirikkain puoliaika: 2. puoliaika -- 2.03 -- Nordicbet

Tänään taistellaan jatkopaikasta Amsterdamissa. Dortmudissa peli oli ihan yhtä maalia, mutta Ajaxin puolustus piti melkein loppuun asti. Ajaxin on pakko hakea voittoa ja Dortmund ei tarvitse voittoa mutta ei sille käy tappiokaan. En usko että jossitteluille jätetään varaa ja voittoa haetaan Dortmundin leirissä. Toisella puoliajalla Ajaxin on pakko hyökätä. Uskon että vanha kettu De Boer ymmärtää että peliä ei yleensä voiteta ensimmäisellä puoliajalla vaan toisella ja silloin kaikki on Ajaxilla pelissä. Silloin Ajax pistää pallon maaliin tai Dortmund iskee nopealla vastaiskulla niin kuin Realia vastaan ja verkko heiluu. 4.5 kulmaa on toiselle puoliajalle kuitenkin vähän ja uskoisin että 5 kulmaa saadaan napsittua. Myös eniten kulmapotkuja Dortmund (-0.5) kerroin 1.72 voi olla ihan passeli. Niin paljon eroa joukkueilla oli ensinmäisesä pelissä että en usko Ajaxin pystyvän voimasuhteita niin paljon kääntämään.

Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • 18:00 KuPS - Sabah Baku Sabah Baku oli ekassa ottelussa parempi ja voitti ansaitusti, mutta heidän 18 laukauksesta vain 4 suuntautui maalia kohti. KuPSin etu kotona on ehdottomasti kotikenttä tekonurmella, sekä kilpailurytmi koska Sabah Bakun kausi on vasta alussa. KuPS saanee hallita ottelua koska Sabah Baku ei 1-0 johtoasemassa tarvitse maalia.    KuPS tasapeli ei vetoa @2,17 @paf
    • Jalkapallo Champions League karsinta klo 19:00 Kauno Zalgiris - KI Klaksvik Pelivalinta: KI Klaksvik etenee jatkoon Kerroin: 3,04 Marathonbet Avausosa pelattiin Färsaarilla, jossa päädyttiin maalittomaan tasapeliin. Klaksvik oli kotiottelussa selkeästi hallitsevampi osapuoli, mutta maalinteko ei onnistunut.  Zalgiris voitti viime kierroksella Dritan, Klaksvik puolestaan voitti Bissenin, molemmilla CL urakka alkanut hyvin. Klaksvik yllätti kaikki jo viime vuonna europeli menestyksellään ja mielestäni nyt on hyvä paikka saada jatkumoa lohkovaiheen otteluille. Zalgiris on kotiottelussa niukka suosikki, ei mielestäni kuitenkaan näin suuri, mitä kertoimet antaa ymmärtää. Klaksvikille sopii myös erinomaisesti altavastaajan asema, jossa joukkue on aiemminkin yllätyksiin pystynyt. Tasainen matsi varmasti tiedossa.
    • Tennis ATP Challenger San Marino nelinpeli klo 11:00 (aika tarkentuu myöhemmin) Gille/Verbeek - Loof/Uesugi Pelivalinta: Loof/Uesugi Kerroin: 3,30 Epicbet Gille/Verbeek ovat selkeitä suosikkeja, heillä kokemusta ATP turnauksista jo paljon ja ajoittain menestystäkin tullut. Rankingit tällä hetkellä 63 ja 64. Uran huippulukemat 18 ja 29. Loof/Uesugi on pelannut hyvää tennistä Challenger kiertueella. Pelaajien rankingit 141 ja 101, mutta suunta näyttää olevan kokoajan ylöspäin. Molemmilla pelaajilla tämän hetken ranking on uran korkein. Pari titteliä parille tullut challenger kiertueelta. Tasoero ei mielestäni ole näin suuri mitä kertoimet antaa ymmärtää.  
    • Tilanne 27.7. vihjeiden jälkeen:       Vihjemäärä Oikein Void Väärin Palautus-% netto   1.   Henksteri 17 11 1 5 126,66 % 48,91 €   2.   Nagamori30 24 12 3 9 111,49 % 28,71 € ▲ 3.   vptonnikeiju 9 6 0 3 116,41 % 16,91 € ▲ 4.   Snooker 54 24 0 30 101,46 % 6,92 € ▲ 5. ▲ Oksanen94 15 4 1 10 74,35 % -30,81 €   6.   Pasanen67 7 2 0 5 54,93 % -32,82 € ▼ 7. ▼ VLA 7 1 0 6 28,55 % -50,06 € ▼ 8.   JapBet 15 2 1 12 37,55 % -78,84 €   Yhteensä 148 vihjettä (62 - 6 - 80) netto -91,07 € ▼ palautus 93,49 % ▼
    • Tennis ATP Washington klo 19.30 Fils A (22.) - Jodar R (24.) Fils ml 1.63 (Veikkaus) Kun molempien pelejä olen muutaman nähnyt niin Fils on ollut niissä vakuuttavampi. Huhtikuussa kohtasivat ja sen ottelun Fils voitti lukemin 2-1. Tämän keskinäisen ja itselleni jääneen fiiliksen mukaan vinkataan Filsin voittoa tänään.
×
×
  • Create New...