Jump to content
  • kierrätysvapaita ilmaiskierroksia.png

Recommended Posts

Valioliiga / Englanti

Chelsea - West Bromwich

Valinta / Chelsea -1,5 / @2.12 ComeOn

Klo / 22.00

Vaikka Chelsea on pelannut edelliset ottelusnsa heikosti, niin tämä kerroin on kyllä aika muhkea

Chelsea on hävinnyt kaksi edellistä peliään Watfordille sekä Bournemouthille. Tänään vastassa on kuitenkin sarjan heikoin joukkue West Bromich, josta Conten luotsaama Chelsea pitäisi helppo voitto napata. Chelsea on tunnetusti yksi Valioliigan parhaista joukkueista ja joukkue on erittäin laadukas. Jos Chelsea vielä ensikaudella haluaa Champions Leaguessa pelata, niin pitäisi voittoja alkamaan ottaa, sillä tällä hetkellä joukkue on sarjassa vasta neljäs. Chelsea pääsee pelaamaan tänään kotikentällään jossa joukkueen maaliero tällä kaudella on 21-10. Chelsealla on tänään sivussa ykköstykki Morata, mutta Hazardin, Pedron sekä Williamin voimin joukkueen pitäisi pystyä voittamaan tämä vähintään kahdella maalilla.

West Bromwich on sarjataulukon pohjimmaisina, kun 26 ottelusta joukkue on kyennyt voittamaan vain kolme. Joukkueen maaliero vieraspeleissä on 7-19 ja edelliseen viiteen vieraspeliin joukkue on päästänyt 9 maalia. 13 vieraspelistä joukkue on voittanut vain yhden ja hävinyt 8. Kahdessa edellisessä pelissään Bromwich on kummassakin päästänyt kolme maalia, joten puollustus ei joukkueella oikein pelaa. En näe Bromwichin mitenkään pärjäävän Chelsealle ja kahden maalin voitto ei pitäisi olla läheskään mahdotonta niin hyvälle joukkueelle kuin Chelsea on. Kaksi edellistä häviötä on nostanut Chelsean kerrointa mukavasti, joten tähän on hyvä tarttua.

  • Tykkäys 4
Link to post
Share on other sites

Talviolympialaiset

Ampumahiihto, naisten takaa-ajo

Elisa Gasparin - Kaisheva Uliana

Valinta: Gasparin, Marathonbet, @2.15

Klo 12:10

 

Gasparin oli sprintissä sijalla 31. kahdella sakolla, Kaisheva sijalla  33. myöskin kahdella sakolla ja kuusi sekuntia Gasparinia perässä. Takaa-ajoon naiset lähtevät siis lähes samaan aikaan. Kaisheva on tällä kaudella lähinnä kiertänyt IBU-cupia, kaksi kertaa hän on osallistunut maailmancupiin ja tuolloin oli sijoilla 75. ja 89. Gasparinin sijoitukset ovat olleet 20-40 välillä ja kerran ollut sprintissä jopa kahdeksas. Kaisheva on menestynyt IBU-cupissa hyvin, mutta monta kertaa olen tällä kaudella saanut huomata, ettei sama menestys useinkaan kanna näihin kovatasoisempiin kisoihin. Kaisheva on tällä tasolla vähän liian kokematon ja mc- ja arvokisatasolla Gasparin on ollut parempi hiihtäjä sekä ampuja. Bet365 tarjoaa tähän tasabookkia, joten 2.15 Gasparinille kelpaa.

  • Tykkäys 1
Link to post
Share on other sites

Olympialaiset jääkiekko naiset

Sveitsi - Japani

Tuplamahdollisuus X2/ 1.82 Unibet

Klo 09:40

 

Sveitsi ja Japani kohtaavat toisensa B-lohkon toisella kierroksella.

Sveitsi avasi kisansa odotetusti voitolla kun se kaatoi isäntämaa Korean peräti 8-0, mutta eipä Korea nyt mikään ihmeellinen mittari ole. Huomioitavaa myös on että Sveitsin joukkueesta vain kolme pääsi maalin makuun, kun Muller iski joukkueen neljä ensimmäistä ja Stanz sekä Stalder iskivät kaksi naiseen.

Japani taisteli pisteistä loppuun saakka kun se kohtasi Ruotsin avausottelussaan, mutta joutui lopulta poistumaan kaukalosta tappio niskassaan 1-2 loppu lukemin.

Japani tarvitsee tästä ottelusta pisteitä jos mielii puolivälieriin, sillä oletettavasti Ruotsi voittaa myöhemmin tänään isäntämaa Korean ja nousee jo kuuteen pisteeseen.

Sveitsi ja Japani ovat ottaneet yhteen viimeksi 2016 kolmesti ja tuolloin Sveitsi ei voittanut kertaakaan ja kaksi viimeisintä Japani vei nimiinsä 0-2 molemmat. Tuosta nyt kummiskin on aikaa ja joukkueet ovat muuttuneet niin eipä niitä kannata sen kummemmin huomioida, mutta uskon Japanin ottavan vähintään sen pisteen ja joukkueen kannalta voitto olisi kyllä hyvä tästä ja rohkeimmat voivatkin koittaa moneyline voittoa kertoimella 2.50

  • Tykkäys 1
Link to post
Share on other sites

Peyonchang talviolympialaiset 2018

Ampumahiihto miesten takaa-ajo(14:00)

Hiidensalo-Seppälä valinta 2 kerroin 1.61@bet365

Tässä vastakkainasettelussa kaksi peräkkäin eilen sijoittunutta suomalaista. Tero Seppälä on noussut suomen ykkös mies ampumahiihtäjäksi. Seppälä on vuonna 1996 syntynyt, tänä vuonna maailmancupissa läpi puskenut, ja Olli vuonna 1991 syntynyt hieman kauemman maailmancup kilpailuja tahkonnut suomalaisurheilija. Eilisessä kilpailussa miesten sijoitukset olivat 19 ja 20, sekunnin erolla toisistaan. Ampumapaikkojen suorituksissa oli kuitenkin eroa, sillä Seppälä ampui eilisessä kisassa yhden sakon hiidensalon nolliin verrattuna, joten kovempaa vauhtia on pidetty ladulla. Tällä kaudella miesten osumaprosentit Seppälällä 72% ja Hiidensalolla 81%. Takaa-Ajoissa 73.3 seppälällä ja 80.0 Hiidensalolla, joten hiidensalo on hieman varmempi ampumapenkalla, mutta Seppälä pystyy pitämään huomattavasti kovempaa vauhtia ladulla. Hiidensalo ei ole tällä kaudella selvinnyt kuin kerran viidestä sprinttikilpailusta takaa-ajoon, ja silloin hän ampui neljä ohi. Seppälä ei tuohon takaa-ajokisaan startannut, mutta Seppälällä tavallisesti on lipsahtanut viisi tai kuusi ohi, mutta hän on sen verta paljon kovemmassa hiihtokunnossa että osuakseen mielestäni tämä pari sallii jopa kaksi sakkoa enemmän kuin hiidensalolla.Ainoat pidemmät kilpailut, jossa miehet ovat tällä kaudella olleet vastakkain olivat Östersundin avaus pitkän matkan kilpailu, jossa Seppälä ampui kuusi ohi ja jäi kärjelle 10minuuttia, hiidensalon ampuessa kaksi ohi ja jääden 7 minuuttia. Eli hiihtovauhdissa noin minuutin eli kahden sakkolenkin ero. Ruhpoldingissa samat kaksi sakkoa mutta seppälä hävisi tuolloin harvinaisesti suksella 30 sekuntia. Sprinteissä sijoitukset ovat menneet 4/5 Seppälän laariin.

Mikäli Seppälä huomenna vain klaaraa takaa-ajon paineita ja ampuu edes kohtalaisesti, niin tulee hän tässä suksella jättämään Hiidensalon katsomaan suksen kantoja.

  • Tykkäys 2
Link to post
Share on other sites

Kreikka Superliiga

PAOK vs AEL Larissa

PAOK o 2.5  2.00@ComeOn

klo 19:30

Nyt se suuri mahdollisuus on olemassa kun ollaan siirrytty Superliigan viimeiselle kolmannekselle. Nimittäin kotijoukkue PAOKilla on loistavat saumat päättää seitsemän kautta putkeen kestänyt Olympiakosin valtakausi ja napata ensimmäinen mestaruus sitten kauden 1984 - 85.

PAOK peli on tällä hetkellä timanttisella tasolla tai on ollut sitä jo pitkään. Sarjataulukossa seura majailee toisena mutta pelin vähemmän pelanneena kuin AEK. Voittoja on tullut perätysten 8 kpl Superliigassa ja Cupin puolella 5 kpl. Kotona PAOK on pelannut toistaiseksi 9 ottelua joista se on voittanut jokaisen maalierolla 25 tehtyä ja 2 päästettyä. Seuran riveissä pelaa serbialainen Aleksandar Prijovic joka on koko Superliigan toiseksi eniten osumia tehnyt pelaaja 12 maalilla.

Vierailija Larissa löytyy taulukosta sijalta 12. ja on seitsemän pistettä turvassa putoajan paikalta. Viimeisestä viidestä ottelusta seura on kerännyt vain kaksi pistettä ( 0 - 0 tulokset kotona Panioniosta ja AEKta vastaan) maalierolla 1 tehty/7 päästettyä ja hävinnyt vieraissa Asterakselle 3 - 1 sekä kotonaan Olympiakosin käsittelyssä 0 - 3.

Keskenäiset ottelut kun on pelattu PAOKin kotikentällä ovat päättyneet 6/8 kotijoukkueen voittoon, kerran on veivattu tasuri ja vain kertaalleen Larissa on poistunut voittajana.

Kunhan PAOK vain pelaa tänä iltana omalla tasollaan, ei voittajasta pitäisi olla epäselvyyttä. Kotikenttäetu + PAOKin pelillinen hurmostila = PAOK voittaa tehden kolme maalia Larissan verkkoon.

 

  • Tykkäys 1
  • Kiitos 1
Link to post
Share on other sites

NHL

Edmonton - Florida

Yli 5.5 maalia/ 1.75 Unibet

Klo 04:00

 

Kaksi hieman erivireistä joukkuetta kohtaavat huomenna aamuyöstä suomen aikaan kun Barkovin Florida saapuu Edmontonin kotiluolaan.

Edmonton kävi vierasmatkalla ja hävisi kaikki kolme otteluaan eli ihan hyvä joukkueelle päästä koti askiin, sillä viime kotipelissä kaatui komeasti Tampa Bay peräti 6-2. Edmontonin pelit ovat muutenkin olleet maalirikkaita.

Floridan neljän ottelun voittoputki katkesi viime pelissä kotona kun se koki 1-3 tappion Kingsille. Floridankin peleissä on verkot heilunut vähän molemmissa päissä, joukkueen pelatessa ns hurlumhei kiekkoa.

Joukkueiden keskinäiset kohtaamiset ovat olleet maalirikkaita ja kolmesta edellisestä kohtaamisesta kaikki ovat ylittäneet 5.5 maalin rajanja en näe tuolle rajalle estettä tänäkään yönä, sillä molemmilla joukkueilla on tulivoimaa hyökkäyspäässä ja molemmilla taasen omapää tuppaa vuotamaan niin yhtälö on over ?

Link to post
Share on other sites

Jalkapallo | Saksa | 2. Bundesliiga

21.30

aaa232653bea8d93ec80365a1dadce45.png St Pauli - Nürnberg8fdc5eb96400d594b89663618cacbcc0.png

 

Nürnberg DNB | 1,90 | Bet365

 

  • Maanantain synkkään tarjontaan pisti silmään yksi jalkapallokohde Saksasta. HUOMIO: Kyseessä on kuitenkin puhdas tilastoveto, en ole seurannut sarjaa ja pohjustan tämän vihjeen viimeaikaisten suoritusten ja sarjataulukon perusteella.
  • St Pauli on Saksan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla 11. sijalla maalierolla 22-34 ja viimeaikaiset suoritukset komppaavat näitä tilastoja. Joukkue kykenee maalintekoon, mutta puolustuksessa näyttää olevan tilaa vastustajille tulla ja iskeä maaleja.
  • Nürnberg on sarjataulukossa sarjanousuun oikeuttavalla 2. sijalla ja joukkue jahtaa tosissaan paluuta pääsarjatasolle 5 viiden vuoden tauon jälkeen. Joukkue on tehnyt sarjassa eniten maaleja - 21 ottelussa 43 maalia ja viimeiseen 5 otteluun joukkue on tehnyt 10 maalia, joista 4 upposi vastustajajoukkueen maaliin viime ottelussa Auea vastaan.
  • St Paulilla on meneillään kahden ottelun tappioputki, kun taas Nürnberg nauttii 8 ottelun tappiottomasta putkesta.
  • St Pauli on sarjan heikoin kotijoukkue - 10 ottelusta vain 11 pistettä ja 2 voittoa. Nürnberg on sen sijaan sarjan paras vierasjoukkue - 10 ottelusta on irronnut 7 voittoa ja 22 pistettä.

 

Liian hyvältä vaikuttava kohde, joka voi osoittautua miinaksi henkilökohtaisesti puuttellisen tietämyksen takia, mutta kerroin on erittäin hyvä DNB-vedolle. Kohde menee oikein, kun Nürnberg voittaa ottelun. Panos palautuu, jos ottelu päättyy tasatulokseen. 

Link to post
Share on other sites

Tee tili osallistuaksesi keskusteluun

Sinun täytyy olla jäsen jos haluat kommentoida

Tee tili

Rekisteröi uusi tili. Se on helppoa!

Tee tili

Kirjaudu

Onko sinulla jo tili? Kirjaudu tästä.

Kirjaudu nyt
  • Uusimmat viestit

    • MLB klo 22:45 San Francisco Giants - Houston Astros Pelivalinta: 1.vuoropari TASAPELI Kerroin: 1,78 Epicbet Houstonilla aloittaa syöttäjänä King, joka on pelannut varsin hyvin. San Fransiscon aloittavat lyöjät eivät ole ihan kaikkein kovimpia, joten juoksut on tiukassa ottelun alussa. Giantsilla syöttäjänä Houser, joka on mielestäni tilastoja parempi syöttäjä. Tilastot eivät vakuuta tältä kaudelta, mutta kelpo syöttäjä kyseessä. Houstonin lyöjillä myös heikot tilastot Houseria vastaan. Odotan että avausvuoropari päättyy tasapeliin, todennäköisimmin 0-0 lukemiin.
    • Yleisurheilu EM moukarinheitto klo 21:45 Fantini, S - Jacobsen, K Pelivalinta: Jacobsen, K Kerroin: 2,30 Unibet Suomalaisten kanssa mitaleista tiukimmin taistelevat Fantini ja Jacobsen. Jacobsen oli hyvä karsinnoissa ja on tällä kaudella heittänyt hyviä heittoja. Omaa potentiaalia heittää finaalissa sinne 73-75m paikkeille. Fantini on parhaimmillaan myös erinomainen heittäjä, mutta ei ole tällä hetkellä aivan parhaimmillaan, josta osoituksena karsinnan varsin heikko ~70m tulos. Onnistumisella Fantinilla toki mahdollisuudet todella korkeallekin. Mielestäni Jacobsenin kerroin Fantinia vastaan on hieman liian korkea.
    • Tennis Cincinnati klo 17.00 Vukic Alexander (101.) - Blanch Darwin (221.) Vukic voittaa 1.65 (Veikkaus) Vukic kohtaa nuoren 18v ikäisen Blanch Darwinin. Vukicin kokemus kääntää ottelun hänelle ja nuori Darwin saa hakea vielä pari vuotta lisää kokemusta Challenger turnauksista, jotta voittoja alkaa tulla myös ATP tasolla. Vukic voitto lapulle, ehkä myös pelitasoitus -3.5 sopisi tähän.  
    • Tennis Cincinnati klo 18.10 Wong Coleman (92.) - Otto Virtanen (114.) Otto voittaa 1.77 (Veikkaus) Ovat kohdanneet keskenään 2 kertaa aiemmin ja Otto on voittanut molemmilla kerroilla 2-0. Otto on pelannut eilen jo ensimmäisen karsintaottelun ja voitti sen 6-3, 6-1 luvuin 64 minuutissa. Wong pelasi eilen myös oman ensimmäisen ottelunsa ja voitti luvuin 6-4, 6-2 pelin keston ollessa 86min.  Suunnilleen samanlainen rasitus molemmilla ja eiköhän molemmat ole ns. normikunnossa, joten luotetaan Oton tykkisyöttöön ja otetaan lapulle Oton voitto. Ottelun alkamisaikahan voi muuttua kuten tenniksessä usein sattuu.  
    • Esports World Cup PK: Luminosity - GamerLegion | GamerLegion | 2.10 (bet365)   PK: FUT - TYLOO | TYLOO | 2.38 (Unibet)   PK: magic - The MongolZ | magic | 2.25 (bet365)   PK: Falcons - K27 | K27 +5.5 | 1.96 (Unibet)   PK: BetBoom - FaZe | FaZe | 1.80 (Pinnacle)   PK: PARIVISION - B8 | PARIVISION -2.5 | 2.04 (Pinnacle)   PK: MIBR - Astralis | Astralis | 1.78 (Coolbet)   PK: Natus Vincere - 3DMAX | 3DMAX +5.5 | 1.89 (Unibet)   PK: Vitality - 100 Thieves | 100 Thieves +4.5 | 2.02 (Pinnacle)   PK: 9z - paiN | paiN +2.5 | 2.08 (Pinnacle)
×
×
  • Create New...